• martan blogi

Martan Blogi: suomalaiset puupohjaiset tuotteet kiinnostavat maailmalla

31.03.2026,

Joskus pitää mennä kauas nähdäkseen lähelle – suomalaiset puupohjaiset tuotteet kiinnostavat maailmalla

Minulla oli ilo ja kunnia osallistua Lontoossa tilaisuuteen, jossa esiteltiin suomalaisia puupohjaisia tuotteita ja innovaatioita kansainväliselle yleisölle. Oli hienoa nähdä, miten vahvasti näyttely konkreettisine esimerkkeineen puhuttelee kävijöitä. Päivästä tuli erityisen mieleenpainuva, kun näyttelyyn tutustuivat Britannian kuningas Charles III sekä tasavallan presidentti Alexander Stubb yhdessä puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa.

Uusi Puu -projekti toimii erinomaisena esimerkkinä yhteistyön voimasta. Projekti kokoaa yhteen biotalouden eri toimijoita, niin yrityksiä kuin tutkimuslaitoksiakin. Se tarjoaa laajan kattauksen suomalaisen puun ja puukuidun mahdollisuuksiin lopputuotteina, ja juuri laajuus tekee siitä kiinnostavan.

Toisaalta Uusi puu on myös upea esimerkki säätiötyöstä ja siitä, mitä voidaan saavuttaa, kun rahoitetaan rohkeasti uusia avauksia. Apurahasäätiön vaikuttavuus syntyy rahoitettavien hankkeiden tuotoksista. @Suomen Metsäsäätiö on rahoittanut hanketta aivan alkumetreiltä saakka vuodesta 2014. Vaikka hankkeen menestymisen edellytykset olisivat nähtävissä jo heti alkuun, lopputulosta ei voi täysin ennakoida koskaan. Siksi tarvitaan rohkeutta ja uskoa visioon.  

Hankkeen alkuperäinen visio oli tuoda esiin arkisia puupohjaisia tuotteita ja innovaatioita, jotka auttavat ratkomaan globaaleja haasteita esimerkiksi korvaamalla fossiilisia raaka-aineita. Tuotteita, jotka eivät arkisuudessaan yleensä ylitä uutiskynnystä, mutta ovat olennaisia kestävää tulevaisuutta rakennettaessa. On ollut upeaa seurata Uusi puun matkaa ja nähdä, miten visio on reilun kymmenen vuoden jälkeen edelleen ajankohtainen ja toisaalta, miten hienosti se on käynyt toteen. Olen valtavan ylpeä siitä, mitä Uusi puu on saavuttanut!

Takaisin