Hyttisuon kosteikko, vesistövaikutukset

Petäjäveden Erämiehille myönnettiin 6000 euroa Hyttisuon kosteikon ennallistamiseen ja ennallistamispäivän järjestämiseen. Apuraha myönnettiin kesäkuussa 2025.

Apurahahanke tiivistetysti:

Petäjäveden Erämiehet toteuttavat Hyttisuon alueelle kosteikon SOTKA-hankkeessa laaditun suunnitelman mukaisesti. Noin 3,5 hehtaarin alueen muuttaminen kosteikoksi lisää paikallista luonnon monimuotoisuutta ja puhdistaa metsätalousvaltaisen valuma-alueen vesiä. Hanke on paikallislähtöinen ja sen tavoitteena on toimia esimerkkinä ja käynnistäjänä muille alueen ennallistamishankkeille.

Kosteikon valmistuttua järjestettävä ennallistamispäivä tarjoaa tietoa ennallistamisen periaatteista, kohteista sekä vaikutuksista luonnon monimuotoisuuteen, vesistöihin ja ilmastoon. Tilaisuudessa esitellään myös rahoitusmahdollisuuksia, joiden avulla maanomistajat voivat toteuttaa ympäristötoimia esimerkiksi maatalouden tai metsätalouden ei-tuotannollisten tukien kautta.